/Files/images/internet_1.jpg

"Хто володіє інформацією, той володіє світом" (Уїнстон Черчілль). Інтернет - центр створено за грантом програми Бібліоміст в Україні: «Впровадження нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету»

Головна мета Інтернет–центру - надання користувачам бібліотеки безкоштовного доступу до інформаційних ресурсів мережі Інтернет для отримання інформації, відсутньої в фондах бібліотеки: з юридичних питань, здоров’я, освіти, екології, зайнятості тощо.

Правила користування Інтернет-центром

Миколаївської центральної районної бібліотеки

Інтернет-центр створено за фінансової підтримки Посольства США в Україні та Миколаївської районної державної адміністрації і районної ради з метою надання кожному користувачеві бібліотеки можливості доступу до світових інформаційних ресурсів через крмп’ютерну мережу Інтернет.

Кожен користувач, незалежно від місця проживання, освіти, соціального стану, політичних переконань, віросповідання, має право на отримання інформації в Інтернет-центрі бібліотеки.

Перед початком роботи необхідно зареєструватись і отримати дозвіл на роботу у консультанта центру.

I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Миколаївська центральна районна бібліотека надає своїм читачам вільний доступ до світової мережі Інтернет та інформаційних баз даних з метою навчання, підвищення кваліфікації, отримання додаткових знань з різних наук.

Для забезпечення ефективної та безперервної роботи Інтернет-центру необхідне дотримання нижче наведених правил, які розроблені у відповідності із Законом України 'Про бібліотеки і бібліотечну справу', Указом Президента України 'Про заходи щодо розвитку національної складової глобальної інформаційної мережі Iнтернет та забезпечення широкого доступу до цієї мережі в Україні' від 31 липня 2000 року №928/2000, статутом Бібліотеки та 'Правилами користування Миколаївської ЦРБ.

ІІ. ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ В ІНТЕРНЕТ-ЦЕНТРІ

- Облуговування в Інтернет-центрі здійснюється згідно -графіку роботи бібліотеки: 9:00-18.00.

- Доступ до робочих місць в центрі відбувається з дозволу працівника в порядку загальної черги.

- Тривалість роботи одного читача в мережі Інтернет 60 хв. В разі переривання роботи читача в мережі Інтернет з будь-якої причини, яка виникла не з вини користувача, йому призначається додатковий час роботи на комп'ютері або пропонуються альтернативні джерела задоволення запиту. Максимальний час користування Інтернетом 2 години.

- Послуги друку та сканування платні.

- Папір для друку надається бібліотекою.

- Читач може використовувати для роздруку інформації власний папір, якщо він відповідає вимогам паперу, що використовується для друку на лазерному та струменевому принтерах.

- Для запису інформації на дискету повинні використовуватися лише відформатовані у бібліотеці інформаційні носії.

Користувач має право:

· замовити час роботи в Інтернет-центрі завчасно за тел. 48-12-14;

· використовувати Інтернет для доступу до інформаційних ресурсів;

· роздрукувати не більше 2-х сторінок безкоштовно, за решту сторінок внести плату згідно тарифів, затверджених бібліотекою;

· одержати попередньо індивідуальну або колективну консультацію користування мережею Інтернет;

· користуватися Інтернет протягом однієї години; в разі запізнення більш як на 15 хвилин, право користування комп’ютером на попередньо замовлений час передається іншому відвідувачу;

· брати участь у презентаціях, практикумах, колективних консультаціях, групах навчання роботі в мережі Інтернет за окремим планом роботи центру;

· бути спонсором або залучати зацікавлених осіб до фінансової підтримки Інтернет-центру.

Для перенесення інформації на дискету користувач повинен віддати власний інформ.носій консультанту центру для форматування.

ІII. ОБОВ'ЯЗКИ ПРАЦІВНИКІВ БІБЛІОТЕКИ

Працівники бібліотеки повинні:

· забезпечити сприятливі умови роботи в Інтернет-центрі;

· надавати консультативну допомогу в процесі здійснення користувачами пошуку необхідної інформації та її обробки;

· вивчати інформаційні потреби користувачів з метою постійного поповнення списку рекомендованих сайтів; проводити індивідуальні навчання читачів роботі в мережі Інтернет, надавати необхідні консультації;

· формувати у користувачів потребу в інформації, популяризувати серед користувачів бібліотеки ресурси мережі Інтернет.

IV. ОБОВ'ЯЗКИ ЧИТАЧІВ.

В Інтернет-центрі користувачі повинні:

· при першому відвідуванні заповнити читацький формуляр та ознайомитися з правилами користування Інтернет-центром та інструкцією по техніці безпеки;

· підтримувати тишу та чистоту в центрі;

· бережливо ставитися до обладнання Інтернет-центру;

· використовувати жорсткий диск комп'ютера для зберігання власної інформації не довше сеансу роботу в Інтернет-центрі;

· при потребі копіювання читач повинен пред'явити працівникові бібліотеки інформаційний носій для форматування;

2. Користувачам забороняється:

· починати працювати в Інтернет-центрі без дозволу працівника;

· використовувати техніку та програмне забезпечення в цілях що не передбачають пошуку інформації та задоволення читацьких запитів;

· інсталювати будь-яке програмне забезпечення з Інтернет або з власних інформ.носіїв на комп’ютери в Інтернет-центрі;

· порушувати буть-які пункти з інструкції по техніці безпеки;

· вносити будь-які зміни в технічні та програмні параметри комп'ютерної техніки, самостійно знищувати будь-які файли з комп'ютера;

· використовувати комп'ютерну техніку, програмне забезпечення та мережу Інтернет в комерційних цілях;

· неправомірне скачування та використання ліцензій, порушення законів копірайту.

· користуватися ІР-телефонією, Інтернет-іграми, груп-чатами; скриньки для електронної пошти в центрі не надаються;

· порушувати діловий ритм Інтернет-центру (голосно розмовляти, користуватися мобільним телефоном, заважати роботі інших користувачів);

· використовувати і розповсюджувати заборонені законом матеріали, дивитись інформацію, що суперечить морально естетичним нормам (порнографію, насильство, наклеп, образи та ін.).

3. При порушенні даних правил користування Інтернет-центром читачі будуть позбавлені прав користування мережею Інтернет.

4. За пошкодження програмно-технічних засобів центру читачі несуть повну матеріальну відповідальність у відповідності з чинним законодавством України.


«Затверджую»

Директор Миколаївської ЦБС

_________________М.Г.Ярмоленко

________________ 2012 р.

ІНСТРУКЦІЯ з охорони праці, техніки безпеки, пожежноїбезпеки при роботі з персональними комп'ютерами Інтернет-центру Миколаївської ЦРБ

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Інструкція з охорони праці, техніки безпеки, пожежної безпеки при роботі з персональним комп'ютером (далі - Інструкція) встановлює основні вимоги щодо забезпечення охорони праці, техніки безпеки, пожежної безпеки при роботі з персональним комп’ютером (далі-ПК)

1. ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО КОРИСТУВАЧІВ ПК З ОХОРОНИ ПРАЦІ,ТЕХНІКИ БЕЗПЕКИ, ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ.

1.1. Виконувати умови інструкції з експлуатації ПК.

1.2. При експлуатації ПК необхідно пам'ятати, що первинні мережі електроспоживання під час роботи знаходяться під напругою, яка є небезпечною для життя людини, тому необхідно користуватися справними розетками, відгалужувальними та з'єднувальними коробками, вимикачами та іншими електроприладами.

1.3. До роботи з ПК допускаються працівники, з якими проведений вступний інструктаж та первинний інструктаж (на робочому місці) з питань охорони праці, техніки безпеки, пожежної безпеки та зроблений запис про їх проведення у спеціальному журналі інструктажів.

1.4. Працівники при роботі з ПК повинні дотримуватися вимог техніки безпеки, пожежної безпеки.

1.5. При виявленні в обладнанні ПК ознак несправності (іскріння, пробоїв, підвищення температури, запаху гару, ознак горіння) необхідно негайно припинити роботи, відключити усе обладнання від електромережі і терміново повідомити про це відповідних посадових осіб, спеціалістів.

1.6. Вміти діяти в разі ураження інших працівників електричним струмом або виникнення пожежі.

1.7. Знати місця розташування первинних засобів пожежегасіння, план евакуації працівників, матеріальних цінностей з приміщення в разі виникнення пожежі.

2. ВИМОГИ ОХОРОНИ ПРАЦІ ДО ПРИМІЩЕННЯ ДЛЯ РОБОТИ З ПК.

2.1. Стіни приміщень для роботи з ПК мають бути пофарбовані чи обклеєні шпалерами пастельних кольорів з коефіцієнтом відбиття 40 - 60 %. У випадках, коли такі приміщення зорієнтовані на південь, вікна повинні обладнуватися сонцезахисними пристроями (жалюзі, штори і т. п.).

2.2. Для освітлення приміщень з ПК необхідно використовувати люмінесцентні світильники.

2.3. У приміщеннях для роботи з ПК необхідно проводити щоденне вологе прибирання та регулярне провітрювання протягом робочого дня. Видалення пилу з екрану необхідно проводити не рідше одного разу на день.

3. ВИМОГИ ОХОРОНИ ПРАЦІ ДО РОБОЧОГО МІСЦЯ КОРИСТУВАЧА ПК.

3.1. Робочі місця для працюючих з дисплеями необхідно розташовувати таким чином, щоб до поля зору працюючого не потрапляли вікна та освітлювальні прилади. До поля зору працюючого з дисплеєм не повинні потрапляти поверхні, які мають властивість віддзеркалювання. Покриття столів повинне бути матовим з коефіцієнтом 0,25 - 0,4.

3.2. Відстань від очей користувача до екрану повинна становити 500 - 700 мм, кут зору - 10 - 20 градусів, але не більше 40 градусів, кут між верхнім краєм відео терміналу та рівнем очей користувача повинен бути меншим 10 градусів. Найбільш вигідне є розташування екрану перпендикулярно до лінії зору користувача.

4. ВИМОГИ ОХОРОНИ ПРАЦІ ДО РЕЖИМУ ПРАЦІ І ВІДПОЧИНКУКОРИСТУВАЧА ПК.

4.1. З метою уникнення перевантаження організму робочий день користувача ПК повинен проходити у раціональному режимі праці та відпочинку, який передбачає дотримання регламентованих перерв, їх активне проведення, систематичне проведення виробничої гімнастики, рівномірний розподіл завдань.

4.2. Загальний час роботи з відео терміналом не повинен перевищувати 50% тривалості робочого дня. Якщо виконання роботи пов'язане тільки з використанням комп'ютера, то при неможливості зміни діяльності необхідно робити перерви та паузи.Для робіт, які виконуються з великим навантаженням, слід робити 10 - 15 хвилинну перерву через кожну годину, для мало інтенсивної роботи такі перерви слід робити через 2 години.

4.3. Форми та зміст перерв можуть бути різними: виконання альтернативних допоміжних робіт, які не вимагають великого напруження, приймання їжі та ін. На початку перерв виконується гімнастика для очей, під час однієї з перерв рекомендується проведення загальної гімнастики.

4.4. Виконання фізичних вправ з нормативним навантаженням протягом робочого дня рекомендується індивідуально, залежно від відчуття втоми. Гімнастика повинна бути спрямована на корекцію вимушеної пози, покращення кровообігу, часткову компенсацію дефіциту рухливої активності.

5. ВИМОГИ ТЕХНІКИ БЕЗПЕКИ ДО КОРИСТУВАЧІВ ПК.

5.1. Перед початком роботи.Перед початком роботи на ПК користувач повинен:

- пересвідчитися у цілості корпусів і блоків (обладнання) ПК;

- перевірити наявність заземлення, справність і цілість кабелів живлення, місця їх підключення.

Забороняється вмикати ПК та починати роботу при виявлених несправностях.

5.2. Під час роботи, пересвідчившись у справності обладнання, увімкнути електроживлення ПК, розпочати роботу, дотримуючись умов інструкції з її експлуатації.

Забороняється:

- замінювати і знімні елементи або вузли та проводитиперемонтаж при ввімкненому ПК;

- з'єднувати і роз'єднувати вилки та розетки первинних мережелектроживлення, які знаходяться під напругою;

- знімати кришки, які закривають доступ до струмопровіднихчастин мережі первинного електроживлення при ввімкненомуобладнанні;

- користуватися паяльником з незаземленим корпусом;

- замінювати запобіжники під напругою;

- залишати ПК у ввімкненому стані без нагляду.

5.3. По закінченні робочого дня:

- кнопкою "ВИМК" відключити електроживлення ПК, вийнявши вилку кабелю живлення з розетки;

- впорядкувати робоче місце користувача ПК, прибравши використане обладнання та матеріали у відведені місця;

- про виявлені недоліків у роботі ПК протягом робочого часу необхідно повідомити відповідним посадовим особам та спеціалістам.

Залишаючи приміщення після закінчення робочого дня, дотримуючись встановленого режиму огляду приміщення, необхідно:

- зачинити вікна, кватирки;

- перевірити приміщення та переконатися у відсутності тліючихпредметів;

- відключити від електромережі всі електроприлади,електрообладнання та вимкнути освітлення;

- зачинити вхідні двері приміщення на замок і ключ здатичерговому охорони.

6. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ.

6.1. Працівники, зайняті експлуатацією, технічним обслуговуванням, ремонтом ПК несуть відповідальність за порушення вимог цієї інструкції.

6.2. Контроль за дотриманням вимог цієї інструкції та відповідальність за факти порушень, невиконання користувачами ПК правил охорони праці, техніки безпеки, пожежної безпеки покладається на працівників читального залу.

7. ДІЇ ПРАЦІВНИКІВ У РАЗІ УРАЖЕННЯ ЕЛЕКТРИЧНИМ СТРУМОМ.

1.Терміново звільнити потерпілого від дії електричного струму (через відключення електроживлення в кімнаті, загального електроживлення на розподільному щиті або іншим способом);

2. Викликати швидку медичну допомогу (подзвонивши за міським телефоном 103)

3. Надати першу медичну допомогу потерпілому, враховуючи наступне:

- якщо потерпілий знепритомнів, але дихає, його необхідно рівно і зручно вкласти, розстебнути одяг, створити приплив свіжого повітря і забезпечити повний спокій

;- при відсутності ознак життя до прибуття лікарів потерпілому необхідно робити штучне дихання.

8. ДІЇ ПРАЦІВНИКІВ У РАЗІ ВИНИКНЕННЯ ПОЖЕЖІ.

Про виникнення пожежі в приміщеннях негайно повідомити пожежну охорону за міським телефоном 101.

При цьому необхідно назвати адресу , зазначити кількість поверхів будівлі, місце виникнення пожежі, обстановку на пожежі, наявність людей, а також повідомити своє прізвище;

Вжити (по можливості) заходи на евакуацію людей, гасіння (локалізацію) пожежі з використанням первинних засобів пожежегасіння та на збереження матеріальних цінносте

Повідомити про виникнення пожежі керівника (заступників керівника) чи відповідальну компетентну посадову особу та чергового охорони;

У разі необхідності, викликати інші аварійно-рятувальніслужби (медичну, газорятувальну тощо).





Кiлькiсть переглядiв: 323